batton_koral

insp2

batton_publikacje

Chcecie pozbyć się starej, nieestetycznej tapety ze ściany? Nie wiecie, od czego zacząć i jakie metody wykorzystać? Służymy pomocą! Poniżej przedstawiamy sposoby na usunięcie tapety ze ściany. Zachęcamy do lektury.

Zrywanie tapet

 

Tapetę możemy usunąć kilkoma metodami – na sucho, na mokro czy też z użyciem specjalistycznych środków. Niezależnie od wybranej metody, warto zacząć od przygotowania narzędzi, na przykład szpachelek, nożyków,  papieru ściernego czy wiaderka z wodą. Warto też zabezpieczyć meble przed kurzem – najlepiej ustawić je na środku pokoju i przykryć folią malarską. Na podłodze dobrze natomiast rozłożyć gazety lub folię. Ponadto, pamiętajmy też o zabezpieczeniu gniazdek i włączników światła, w szczególności, jeśli wybierzemy metodę usuwania tapet na mokro.

  1. Zrywanie tapety na sucho

Jedną z metod usuwania tapet jest zrywanie na sucho. Metoda na sucho jest bardzo czasochłonna, w szczególności więc zalecana jest w przypadku niewielkich powierzchni. Niezbędnym narzędziem będzie tutaj szpachelka. Plan działania jest tutaj dość prosty, zaczynamy od rogu tapety w zeskrobujemy cały arkusz.

  1. Zrywanie tapety na mokro – ciepłą wodą

Usuwanie tapety z wykorzystaniem ciepłej wody jest mniej pracochłonne niż zrywanie na sucho. W takim przypadku należy kilkakrotnie zwilżyć tapetę wodą, na przykład za pomocą wałka do farby, gąbki lub spryskiwacza i odczekać kilka minut, aby zmiękła. Potem pozostaje już tylko zerwanie tapety ze ściany.

  1. Woda z octem

Tapetę możemy usunąć z wykorzystaniem wody z octem. Wodę mieszamy z octem w proporcji pół na pół. Potem pozostaje już tylko zwilżyć tapetę, chwilę odczekać i gotowe – możemy przystąpić do pracy.

  1. Usuwanie tapet z wykorzystaniem specjalistycznego preparatu

Zdecydować się można również na użycie specjalistycznego preparatu. Preparat bez problemu kupimy w sklepie z artykułami malarskimi. Przed przystąpieniem do pracy wystarczy dokładnie przeczytać załączoną instrukcję i można rozpocząć pracę. Najczęściej środki do usuwania tapet dostępne są w formie koncentratu, wystarczy je zmieszać z wodą i “pomalować” nimi niechcianą tapetę.

Jak widać, sposobów na usunięcie tapety jest sporo. Pamiętajmy jednak o prawidłowych zabezpieczeniach i przygotowaniu narzędzi. Jeśli będziemy ponownie tapetować przygotujmy podłoże, przede wszystkim musimy usunąć wszystkie ubytki ze ścian.

Życzymy powodzenia i owocnych efektów pracy!