batton_koral

insp2

batton_publikacje

Zacznijmy od ściany.. Poprawnie przygotowana ściana dotyczy się i obowiązuje do każdego rodzaju fototapety w naszej ofercie

Nasze fototapety możemy kłaść na każdym rodzaju ściany, ważne aby ściana była:

- PROSTA – ważne aby po przyłożeniu przymiaru minimum 1m szer przylegał od idealnie do ściany na całej jej szerokości i wysokości, nie mogą występować “brzuszki” itp, zwłaszcza dotyczy to ścian gipsowo kartonowych w miejscach łączeń. Przed montażem proszę koniecznie sprawdzić całą ścianę.

- WILGOTNOŚĆ – ściana nie może być wilgotna, świeża, przy zastosowaniu fototapety laminowanej zamkniemy dopływ powietrza i jej poprawne wentylowanie, co może doprowadzić do powstania pleśniawek, a w skrajnych przypadkach do powstania zagrzybienia.

- PODŁOŻE – tynki, gipsy, gładzie itp.. muszą być położone na dobrze odpylonej ścianie, co zapobiega ewentualnemu odpadania podczas pozycjonowania fototapety.

- FARBA – ściana powinna być równomiernie pomalowana farbą emulsyjną, NIE NALEŻY stosować farb lateksowych, które blokują wiązanie się kleju z podłożem

- GRUNTOWANIE – ściana powinna być równomiernie zagruntowana gruntem malarskim, minimum 24h przed montażem fototapety

A teraz samo klejenie..

Po otrzymaniu fototapety należy rozwinąć ją i rozłożyć wszystkie bryty obok siebie aby sprawdzić łączenie się wzoru ( UWAGA NIE ZWIJAMY BRYTÓW W ODPOWIEDNIEJ KOLEJNOŚCI) i ustalić kolejność brytów. Fototapetę należy rozłożyć na czystej powierzchni wzorem do góry. Fototapety 2-brytowe kładziemy w w dowolnej kolejności, w wypadku fototapet 3 – więcej brytowych sugeruję zacząć od montażu środkowego brytu

Fototapety lateksowe laminowane

Sugerowany klej Flugger 377  można kupić go tutaj https://www.flugger.pl/Produkty/flu-377/377-klej-do-ok%c5%82adzin-i-tapet

Flugger-377

1. Zaczynamy od wyznaczenia pionowej linii na ścianie, która będzie wyznaczała nam początek brytu, linia musi być wyznaczona za pomocą poziomicy !

2. Nanosimy na ścianę klej tylko w miejscu gdzie będzie pierwszy bryt, smarujemy tylko i wyłącznie ścianę. Klej musi być naniesiony równomiernie. Przykładamy brzeg brytu na równo z wyznaczoną kreską zaczynając od góry. Przyłożoną górną część fototapety wygładzamy lewo/prawo, aby mieć pewność, że jest równomiernie rozłożona na ścianie.

Zaczynamy raklować/wałkować od góry aby dociskać tapetę do podłoża, jednocześnie pozbywając się pęcherzy powietrznych.

Po przyklejeniu całego brytu oczyszczamy go z pozostałości kleju, używając do tego ręczników papierowych i wody z płynem, np Ludwik. Ważne aby nie dopuścić do zaschnięcia kleju na fototapecie.

Łączenie brytów, są dwa sposoby, przykładamy fototapetę całą od boku równając łączenie i wypychając powietrze od łączenia na zewnątrz (ta technika wymaga doświadczenia), albo klasycznie przykładamy bryt od góry i zaczynamy raklować/wałkować od góry.

Po naklejeniu każdego brytu, proszę nie zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu fototapety a zwłaszcza łączeń.

Fototapety winylowe na podłożu flizelinowym

zasada kładzenia jest dokładnie taka sama jak przy fototapetach lateksowych laminowanych, również smarujemy tylko i wyłącznie ścianę. Jedyna istotna różnica jest taka, że fototapety flizelinowe nie są laminowane, więc należy zmniejszyć siłę tarcia podczas przemywania fototapety, tak, aby nie zedrzeć wydruku !